pa Oskara Kalpaka piemiņas vietām

Mēs, 4.a un 3.b klases skolēni ar audzinātājām Andu Vārdiņu un Baibu Demiteri, devāmies rudens ekskursijā pa Oskara Kalpaka piemiņas vietām. Bijām Saldus pilsētas centrālā laukumā, kurš nosaukts Oskara Kalpaka vārdā. Skolotājas mums pastāstīja par šī laukuma izveides vēsturi. Devāmies arī uz Oskara Kalpaka muzeju Airītēs. Šeit mūs sagaidīja muzeja vadītājs, kurš iepazīstināja ar Oskara Kalpaka dzīves gājumu. Noskatījāmies interesantu filmiņu par varoņa pēdējiem dzīves mirkļiem. Stāstījuma laikā uzzinājām, ka Oskars Kalpaks dzimis 1882. gada 6. janvārī, Cēsu apriņķa Meirānu pagastā. Oskaram bija māsa Anna un brālis Kārlis. Oskars Kalpaks mācījās Visagala pagastskolā, pēc tam trīs gadus Lubānas ministrijas skolā, kur mācības galvenokārt notika krievu valodā. Skolas laikā viņš apguva vijoļspēli, ko viņam patika spēlēt arī vēlāk.

1. gada 18. janvārī Oskaru Kalpaku ieskaitīja Krievijas armijā. Pēc dienesta armijā Oskars Kalpaks mācījās Irkutsakas karaskolā, kuru viņš absolvēja 1908. gada jūnijā. Šo skolu Oskars Kalpaks beidza ļoti sekmīgi, un viņu nosūtīja uz Polijas galvaspilsētu Varšavu. Līdz I Pasaules kara sākumam Oskars Kalpaks jau oficiāli bija kļuvis par rotas komandieri.
  2. gada rudenī Oskars Kalpaks atgriezās Latvijā, Rīgā. 1918. gada 31. decembrī Kārļa Ulmaņa Pagaidu valdība viņu iecēla par Landesvēra latviešu vienību komandieri. Rādot personīgu laba karavīra piemēru, īsā laikā Oskaram Kalpakam izdevās izveidot patriotisku, disciplinētu un kaujas spējīgu vienību. Turklāt Oskars Kalpaks pavēlēja saudzīgi izturēties pret mierīgajiem iedzīvotajiem.
  3. gada 3. martā Latviešu bataljons un vācu dzelzsdivīzijas spēki pie “Airītēm” nonāca savstarpējā sadursmē — krēslā vieni otrus neatpazina (vienotu uniformu un atšķirības zīmju nebija), kā rezultātā izcēlās apšaude. Apšaudē ievainojumus guva arī Oskars Kalpaks. 1919. gada 6. martā Oskars Kalpaks mira no gūtajiem ievainojumiem. 1919. gada 11. martā viņš tika apglabāts Liepājas Ziemeļu kapos. 1919. gada 18. septembrī Oskara Kalpaka mirstīgās atliekas pārapbedīja dzimtas kapsētā Meirānu Visagalā netālu no “Liepsalām”. Tur viņam 1927. gadā atklāja Kārļa Zāles veidoto pieminekli.

Oskara Kalpaka krišanas vietā “Airītēs” 1936. gadā tika ierīkots muzejs, kas darbojas arī šodien.

Mēs esam lepni, ka mūsu skola turpmāk sauksies Oskara Kalpaka vārdā.

« 1 of 7 »